Výsev adénií

 

Vyséváme na povrch propustného substrátu, např. lignocel s 10 až 30% písku, ale můžeme použít i klasický substrát na Adenia (1 díl zeminy, 1 díl lignocelu nebo rašeliny,1 díl písku)Lignocel nemusíme propařovat, je sterilní, ostatní složky zeminy by měly být desinfikovány.Semena položíme na zeminu,  mírně je do zeminy zatlačíme, tak aby byla zároveň s povrchem. (na 10 semen stačí plocha asi 5 x5 cm)

Na výsev použijeme pokud možno misku zakrytou průsvitným víčkem,abychom udrželi dostatečnou vlhkost .

Vydatně zalijeme, případně semena postříkáme, a udržujeme 14 dní stále mokro, aby klíčící semenáčky nezaschly. Klíčení probíhá od 2 do 14 dní, podle teploty . Vyséváme při pokojové teplotě od 20 do 35 st. Celsia(u radiátoru apod.). Jakmile začnou semena klíčit, začínáme větrat. Případná bílá vlákna plísní nejsou pro semenáčky nebezpečná, napadají většinou jen slupky nebo odumřelá semena(ty nejvíce napadená můžeme z výsevu odstranit). Vhodné je výsev umístit na slunce (přistínit v období květen až srpen), které plísním zabraňuje.

Přesazuji asi po ½ roce do klasického substrátu s trochou lignocelu opět do sadbovače-(6x6cm) na jedno políčko asi 5 rostlin